PRZYKŁADOWE JADŁOSPISY DLA RODZIN PRACUJĄCYCH STOŁUJĄCYCH SIĘ W DOMU cz.1

Stołówki pracownicze i kuchnie zakładowe przystosowane wyłącznie do wydawania obiadów dla pracowników nie są w stanie i nie mają uprawnień do realizowania żywienia całych rodzin. Zadania tego nie realizują również jadłodajnie i gospody. Wchodzi tu w grę zarówno wyższa cena obiadu w zakładzie otwartym aniżeli w stołówce (co nie jest bez znaczenia dla budżetu rodziny), odległość szkoły lub domu od gospody, warunki lokalowe gospody — nie zawsze odpowiednie dla dzieci, posiłki zestawione i przyrządzone nie pod kątem potrzeb dzieci, wreszcie brak kontroli nad dziećmi i celowością wydanych pieniędzy, wyborem potraw itp. (Zamiana na lody pieniędzy przeznaczonych na obiad nie należy wśród dzieci do rzadkości).

Nie są również w stanie rozwiązać sprawy obiadów dla rodzin bary mleczne, przystosowane raczej do wydawania pierwszych i drugich śniadań.

Nierozwiązana sprawa obiadów dla rodzin, a zwłaszcza dla dzieci w wieku szkolnym (dzieci w żłobku i przedszkolu obiady otrzymują) stwarza często taką sytuację, że rodzice rezygnują z obiadu w stołówce pracowniczej i sporządzają obiad po pracy w domu. Układ ten niekorzystny z punktu widzenia higieny żywienia uciążliwy jest również bardzo dla gospodyni domu, którą po pracy zawodowej czeka nowy wysiłek, jakim jest bezsprzecznie ugotowanie obiadu. Z tego też względu ciężar ten powinien być rozłożony na wszystkich domowników, co wpłynie w dużym stopniu na odciążenie gospodyni i skróci czas przyrządzania obiadu.

Przy zbiorowym wysiłku pewne czynności mogą być wykonane przed przyjściem gospodyni z pracy. Wchodzą tu w grę w pierwszym rzędzie zakupy i czynności wstępne do obiadu obejmujące:

obieranie ziemniaków i warzyw, ugotowanie wywaru na zupę, oczyszczenie ryb, zmielenie mięsa, nastawienie rosołu, ugotowanie ziemniaków w mundurkach (kluski, kotlety, knedle, sałatka, leniwe pierogi z ziemniaków i sera itp.), ugotowanie fasoli, kaszy, kompotu itp. Jeśli gospodyni wychodzi do pracy w godzinach późniejszych pewne czynności mogą być wykonane przez nią samą przed wyjściem z domu. Ponieważ właściwa organizacja pracy odgrywa wielką rolę w pokonywaniu wszystkich trudności — należy więc stosować ją w całej rozciągłości i przy przyrządzaniu posiłków:

W związku z tym należy:
1)    zestawiać posiłki z potraw stosunkowo łatwych do przyrządzania i szybko gotujących się;
2)    rozporządzać o ile na to pozwalają warunki przynajmniej dwiema płytkami gazowymi lub elektrycznymi;
3)    dobrze organizować zakupy uwzględniając również zapasy zimowe (ziemniaków, kapusty kiszonej, pomidorów, przetworów owocowych itp.);
4)    korzystać w szerokim zakresie z pomocy domowników nie wyłączając dzieci;
5)    stosować produkty sezonowe, które ułatwiają nam prawidłowe planowanie jadłospisów i podnoszą wartość odżywczą i smakową posiłku;
6)    stosować od czasu do czasu potrawy jednogarnkowe, uzupełnione odpowiednimi dodatkami.

Separator image Posted in Kuchnia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *